پیش بینی افزایش وزش باد قیمت گاز اروپا را کاهش داد

هواشناسی پیش بینی کرده است که احتمالا هوای اروپا شاهد افزایش وزش باد باشد، از این رو قیمت گاز طبیعی در قاره سبز کاهش یافت.

به گزارش «انرژی امروز» از بلومبرگ، هرچند روسیه اعلام کرده است که قرار نیست بدون اخذ مجوز فوری انتقال گاز از طریق خط لوله نورد استریم 2، گاز بیشتری به اروپا صادر کند، اما دمای هوا تا حدی بر تقاضای گاز تاثیر گذاشته است. از سویی وزش شدید باد در بریتانیا و آلمان باعث شده است که میزان تولید برق بادی در این کشورها افزایش یابد و تقاضا برای گاز برای نیروگاه های گازسوز کمتر شود.

بانک جی پی مورگان می گوید: از ماه نوامبر، هر ماهی که دمای آن گرمتر از نرمال باشد، باعث می شود که قیمت جهانی گاز کمتر شود، و باعث شود بخش بزرگی از این رقابت قیمتی آرام شود.

بخشی از بحران برق در بریتانیا به دلیل کاهش وزش باد در این کشور و کاهش تولید برق بادی رخ داد. اما روز سه شنبه میزان تولید برق بادی این کشور به بالاترین حد خود در دو هفته گذشته رسید.

تولید برق بادی در بریتانیا 41 درصد کل ترکیب برق تولیدی این کشور است، گاز طبیعی هم یک سوم تولید برق را برعهده دارد.

معاملات گاز شاخص گاز هلند 4.3 درصد کاهش و به 89.93 یورو در هر مگاوات در آمستردام رسید. در برتانیا هم این رقم با کاهش 4.8 درصدی به 225.91 پنس در هر واحد حرارتی رسید. شاخص آلمان هم با کاهش همراه بوده است.

این هفته با اعلام این خبر که روسیه قصد ندارد گاز بیشتری به اروپا صادر کند، قیمت گاز افزایش یافت. روسیه به دنبال آن است که آلمان و اتحادیه اروپا را وادار کند به سرعت مجوزهای لازم برای بهره برداری از خط لوله نورد استریم 2 را صادر کنند. با این حال قانون گذران آلمانی می گویند نمی توانند تا قبل از ماه ژانویه تصمیم نهایی در باره اعطای این مجوزها را اعلام کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن