چاره‌ای جز صرفه‌جویی نداریم

مسعود صادقی|مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر

نگرانی از تامین به موقع سوخت نیروگاه‌ها این روزها به یکی از دغدغه‌های اصلی صنعت برق تبدیل شده، چراکه هر چه میزان مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری افزایش یابد، امکان تامین سوخت گاز موردنیاز نیروگاه‌ها دشوارتر خواهد شد.

پیش‌تر مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه در اول آذرماه ۷۴۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شده، از آغاز محدودیت گازرسانی به صنایع و پتروشیمی‌های کشور خبر داده بود.

مقدار مصرف گاز طبیعی روز اول آذر ماه در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۵۲۱ میلیون مترمکعب، صنایع عمده ۱۲۹ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها نیز ۹۸ میلیون مترمکعب بوده است و نیز مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری هم در این زمان ۸۱۱ میلیون مترمکعب بود.

علاوه بر این، شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران توانیر نیز در روزهای اخیر با هدف اعمال صرفه‌جویی در مصرف، طرح تعدیل و اصلاح روشنایی‌های معابر را به مرحله اجرا درآورد.

بنا به دلایلی، اکنون کشور درگیر کمبود سوخت از جنس گاز و سوخت مایع است. هرچند احتمال دارد سوخت مایع وجود داشته باشد اما نقطه تحویل برای تولید برق مناسب نباشد به این معنا که برای انتقال در نقطه مصرف که به‌طور معمول شمال کشور است، با مشکل روبه‌رو شود.

براین اساس، شرکت توانیر برنامه صرفه‌جویی در مصرف را به‌عنوان یک استراتژی مهم در اولویت قرار داد و طرح‌های مختلفی در این زمینه طراحی شد که اجرای آنها بدون شک نیاز به همت همگانی دارد، زیرا موضوع کمبود سوخت یک موضوع جهانی است و برخی کشورها درگیر این موضوع شده‌اند و از روش‌های گوناگون به‌دنبال صرفه‌جویی هستند.

بنابراین بحث صرفه‌جویی بحثی ضروری و حیاتی و در گام نخست مسئله بهینه‌سازی روشنایی معابر از جمله مواردی است که در بحث صرفه‌جویی بسیار اثرگذار است.

بر همین اساس، طرح تعدیل روشنایی معابر به مدت یک ماه اجرایی خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود از این محل بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات صرفه‌جویی در پیک شب انجام شود که اقدام موثری خواهد بود. صرفه‌جویی ۴۰۰ مگاواتی حاصل از اجرای این طرح، معادل یک نیروگاه متوسط است.

اقدام دیگر برای صرفه‌جویی استفاده از دانش فنی و فناوری‌های جدید است. در این‌باره مقرر شده به جای استفاده از چراغ‌های کم‌بازده با مصرف بالای انرژی، چراغ‌هایی مورد بهره‌برداری قرار گیرند که هم از نوردهی بالایی برخوردارند و هم مصرف آنها یک‌پنجم چراغ‌های پرمصرف است.

گام بعدی امکان کنترل‌پذیری چراغ‌ها از راه دور است. بر این اساس در زمان‌های پرتردد چراغ‌ها روشن خواهد شد و در ساعت‌های کم‌تردد تعدیل یا خاموش می‌شوند که در صرفه‌جویی بسیار موثر خواهد بود. مجموع این اقدام‌ها و نیز یک در میان کردن روشنایی‌ها ۴۰۰ مگاوات صرفه‌جویی خواهد داشت.

مشکل تامین سوخت زمستانی نیروگاه‌ها موضوعی بخشی نیست و نیاز به همراهی و همکاری همگانی دارد؛ بنابراین از مردم نیز انتظار می‌رود در این زمینه با صرفه‌جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ما کمک کنند. هر پایه روشنایی معابر معادل روشنایی ۳ خانه در روستا و البته محور اصلی تعدیل روشنایی‌هاست.

رعایت مدیریت مصرف انرژی یک اصل اساسی است که نیاز به همراهی همگانی دارد و بر این اساس صرفه‌جویی بین ۱۰ تا ۱۵ درصدی می‌تواند برای عبور از زمستان امسال بسیار ضروری و موثر باشد.

منبع|روزنامه صمت

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن