کاهش 28 درصدی ذخیره سدهای آب شرب استان تهران نسبت به سال گذشته

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: ذخیره سدهای تامین‌کننده آب شرب استان تهران در حال حاضر به 580 میلیون متر مکعب رسیده که این مقدار نسبت به سال گذشته با کاهش 28 درصدی مواجه بوده است.

به گزارش «انرژی امروز» محمد شهریاری اظهار داشت: ذخیره سدهای تامین‌کننده آب شرب استان تهران در حال حاضر 580 میلیون مترمکعب است؛ در حالی که این رقم در روز مشابه سال گذشته 807 میلیون مترمکعب بوده است که بر همین اساس ذخیره آب در مخازن سدهای استان نسبت به سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است.

شهریاری با بیان اینکه میزان ورودی آب به سدهای پنج گانه استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، حدود 709 میلیون مترمکعب است که این مقدار در مدت مشابه سال آبی گذشته بیش از 940 میلیون متر مکعب بوده، گفت: علی‌رغم بارش‌های اخیر، میزان ورودی آب به سدهای تامین کننده آب شرب تهران همچنان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته با کاهش 25 درصدی مواجه شده است.

وی همچنین افزود: از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر امسال) تاکنون بیش از 179 میلی‌متر بارندگی در حوزه عملکردی استان تهران ثبت شده که این مقدار نسبت به متوسط بلند مدت کاهش 28 درصدی را نشان می‌دهد.

شهریاری در خصوص آمار آب ذخیره موجود در سدهای پنج‌گانه استان اظهار داشت: حجم آب سد امیرکبیر در روز 19 اردیبهشت ماه حدود 110 میلیون مترمکعب اعلام شده، در حالی که این میزان در روز مشابه سال گذشته 179 میلیون مترمکعب بوده است. حجم آب سد طالقان از 321 میلیون مترمکعب در سال گذشته به 245  میلیون مترمکعب و حجم آب سد لتیان از 59  میلیون مترمکعب به 66  میلیون مترمکعب رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین حجم آب سد لار 87 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 129 میلیون مترمکعبی پارسال، 42 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد. حجم آب سد ماملو نیز از 121 میلیون مترمکعب سال گذشته، به 72 میلیون مترمکعب رسیده است.

بر اساس گزارش وزارت نیرو، مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه روزهای گرم تابستان را پیش رو داریم، با همراهی شهروندان، مدیریت مصرف و صرفه‌جویی خواهیم توانست وضعیت کم آبی را پشت سر گذاشته و کمترین چالش را در حوزه تامین آب شرب پایدار به‌ویژه در روزهای اوج مصرف آب داشته باشیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن