کره شمالی پس از ۵ سال، ساخت و ساز در سایت هسته‌ای خود را از سر گرفت

حدود ۵ سال پس از آن که کره شمالی اعلام کرده بود سایت هسته‌ای پونگیه-ری (Punggye-ri) در شمال شرق این کشور را تعطیل کرده است، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد پیونگ یانگ بار دیگر ساخت و ساخت در این مکان را از سر گرفته است.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، این سایت یکی از مراکز اصلی آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی به شمار می‌رود و تقریبا ۵ سال قبل و پس از دیدار کیم جونگ اون با دونالد ترامپ، تعطیل شد. در آن زمان، کره شمالی از خبرنگاران خارجی خواسته بود تا با حضور در این محل عملیات تخریب تونل‌های مربوط به این سایت را از نزدیک مشاهده کنند.

انتشار تصاویر جدید نگرانی‌ها در خصوص اهداف کره شمالی را تشدید کرده است. با این حال تحلیلگران می‌گویند مشخص نیست در صورتی که پیونگ یانگ قصد فعال کردن دوباره این مرکز را داشته باشد، چه مدت زمانی طول خواهد کشید تا بار دیگر شاهد انجام آزمایش‌های هسته‌ای در این مرکز باشیم.

سایت پونگیه-ری برای ششمین و آخرین بار در سال ۲۰۱۷ شاهد یک آزمایش هسته‌ای بوده است. ناظران معتقدند این اقدامات کره شمالی نشان می‌دهد که پیونگ یانگ نسبت به از سرگیری دوباره گفتگوها با آمریکا ناامید شده و ترجیح داده بار دیگر برنامه تسلیحاتی اتمی خود را گسترش دهد.

تحلیلگران کره جنوبی معتقدند پیونگ یانگ احتمالا خواهد توانست چند ماه دیگر آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد. ضمن این که ناظران بر این باورند که شدت‌گیری بحران اوکراین و درگیری میان روسیه و آمریکا هم در این موضوع بی‌تاثیر نبوده است.

همزمان در ماه‌های اخیر پیونگ یانگ چندین آزمایش موشکی انجام داده که بر میزان نگرانی‌ها در خصوص برنامه تسلیحاتی کره شمالی افزوده است. کره شمالی در سال جدید میلادی یک موشک مافوق صوت آزمایش کرده که برای فرار از سیستم‌های دفاع موشکی منطقه‌ای طراحی شده است. برخی از کارشناسان می‌گویند ممکن است به زودی یک آزمایش هسته‌ای دیگر را آزمایش کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن