کرونا ظروف یکبار مصرف را به رستوران های آلمان بازگرداند

پس از ممنوعیت تولید ظروف یک‌بارمصرف در آلمان اکنون دولت فدرال برای استفاده از ظروف چندبار مصرف در رستوران‌ها و کافه‌ها اقدام می‌کند. در دوران کرونا پس‌مانده‌های پلاستیکی بالا رفته است.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، وزارت محیط زیست فدرال آلمان در حال تهیه طرحی است که بر اساس آن کافه‌ها و رستوران‌ها موظف خواهند شد از سال ۲۰۲۲ برای فروش بیرون‌بر، جایگزین ظروف یک‌بارمصرف ارائه کنند.

به گفته سخنگوی این وزارتخانه، مصرف‌کنندگان همیشه باید بتوانند بین بسته‌بندی‌های یک‌بار‌مصرف و ظرف‌هایی که چندبار قابل استفاده هستند انتخاب کنند.

جایگزین‌های یک‌بارمصرف نباید گران‌تر باشند و رستوران‌ها و کافه‌ها موظف خواهند شد، آنها را مانند شیشه‌های چندبار مصرف پس‌بگیرند.

در آلمان هر ساعت حدود ۳۲۰ هزار فنجان یک‌بارمصرف استفاده می شود.

در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴۶ هزار تُن ظروف یک‌بار مصرف استفاده شده بود.

اوایل نوامبر سال جاری مجلس آلمان قانون جلوگیری از تولید این گونه محصولات پلاستیکی را تصویب کرد.

از سوم ژوئیه ۲۰۲۱ تولید این محصولات در سراسر اتحادیه اروپا ممنوع خواهد بود.

بر اساس داده‌های آژانس اروپایی محیط زیست، محدودیت‌های رفت‌وآمد در دوران کرونا در کوتاه‌مدت تاثیر مثبتی بر آب و هوا داشت، اما به‌تدریج اثرات منفی آن آشکار می‌شوند.

بر اساس این گزارش با افزایش مصرف ظرف‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف محیط زیست بیش از پیش آسیب می‌بیند.

این آژانس از ماسک‌ها و دستکش‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف هم به عنوان عناصر آلوده‌کننده نام برده است.

علاوه بر این‌ها، خرید از فروشگاه‌های آنلاین هم افزایش یافته و برای بسته‌بندی آنها از مواد پلاستیکی یک‌بارمصرف استفاده می‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن