کمبود شدید برق با خاموشی‌های طولانی مدت در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی که به دلیل قدیمی بودن زیرساخت‌ها و نگهداری نامناسب از آنها مدتهاست دچار مشکل قطع مکرر برق شده، روز سه‌شنبه اعلام کرد که از این به بعد باید با کمبود شدید این انرژی نیز دست و پنجه نرم کند.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، شرکت برق دولتی آفریقای جنوبی (Eskom) در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که با توجه به مشکلات نیروگاهها، از این به بعد چند بار در روز و هر بار نیز برای چند ساعت برق خانه‌ها و شرکت‌ها قطع خواهد شد.

این بیشترین میزان قطع برق از دسامبر ۲۰۱۹ میلادی است و اعلامیه شرکت اسکوم در حالی اعلام شده که هم اکنون در این کشورِ واقع در نیمکره جنوبی، زمستان است.

آفریقای جنوبی که قدرت صنعتی پیشروی قاره سیاه و عضو گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به «بریکس» نیز محسوب می‌شود، ۸۰ درصد برق خود را از زغال‌سنگ تامین می‌کند؛ اقدامی که منجر به ایجاد آلودگی آب و هوایی گسترده و «کشنده» شده و انتقاد جدی طرفداران محیط زیست را برانگیخته است.

پیش از این در ماه مارس دولت به دلیل تولید این سطح از آلودگی به دادگاه فراخوانده شده بود و قاضی درنهایت تایید کرد که فعالیت‌های شرکت اسکوم، ناقض حق اساسی مردم برای داشتن هوای سالم است.

آفریقای جنوبی در جریان نشست آب و هوایی گلاسکو موسوم به «کوپ ۲۶» مبلغ ۷.۷ میلیارد یورو وام و کمک مالی برای اجرای پروسۀ گذار از سوخت فسیلی به سوخت‌های پاک دریافت کرده بود. با این وجود بعید است با سوء مدیریت و فساد گسترده‌ای که در شرکت برق انحصاری «اسکوم» وجود دارد و بدهی زیادی که برای دولت به بار آورده، این وام صرف بهسازی سیستم تولید و انتقال انرژی شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن