کنترل غول‌های فناوری توسط کمیسیون اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت کردند که کمیسیون اروپا تنها مجری قوانین فناوری جدید در این اتحادیه باشد. بر اساس توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ناظران ملی ضد انحصار نقش محدودتری خواهند داشت.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، وزرای اتحادیه اروپا قرار است این توافق را در ۲۵ نوامبر به عنوان موضع مشترک این اتحادیه پیش از مذاکرات در مورد پیش نویس «قانون بازارهای دیجیتال» (DMA) به طور رسمی تصویب کنند.

قانون بازارهای دیجیتال که سال گذشته توسط مارگرت وستاگر، کمیسر رقابت اتحادیه اروپا پیشنهاد شد، هدفش محدود کردن اختیارات واحد آلفابت گوگل، فیس‌بوک، اپل و آمازون با فهرستی از بایدها و نبایدها است.

ناظران ضد انحصار آلمان و فرانسه و همتایان آنها در ۲۵ کشور دیگر اتحادیه اروپا در نامه‌ای مشترک در ماه ژوئن برای نقش بزرگ‌تر در اجرای «قانون بازارهای دیجیتال» با استناد به تخصص خود در پرونده‌های دیجیتال لابی کرده بودند.

در سند اتحادیه اروپا که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده، آمده است: «کمیسیون تنها مرجعی است که اختیار اجرای این مقررات را دارد.»

نمایندگان پارلمان اروپا نیز در جریان یک جلسه سه ساعته در روز دوشنبه در بروکسل، صحبت‌های فرانسیس هاگن، افشاگر فیس‌بوک را شنیدند.

هاگن که پیشتر در کمیته‌های مجلس سنای آمریکا و پارلمان بریتانیا حاضر شده بود، به نمایندگان پارلمان اروپا گفت که قانون پیشنهادی خدمات دیجیتال (DSA) «فرصتی تاریخی برای ایجاد قوانین جدید برای دنیای آنلاین است.»

قانون پیشنهادی خدمات دیجیتال بر تعهدات حفاظتی اضافی روی «پلتفرم‌های آنلاین بسیار بزرگ» مانند فیس‌بوک که بیش از ۱۰ درصد جمعیت اتحادیه اروپا را شامل می‌شود، تأکید دارد.

هاگن به نمایندگان پارلمان اروپا گفت: «اگر قوانین اتحادیه اروپا به درستی اجرا شوند، شما می‌توانید بازی را در سطح جهان تغییر دهید، می‌توانید پلتفرم‌ها را مجبور کنید هزینه‌های اجتماعی را در عملیات تجاری خود لحاظ کنند تا تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه محصولاتی بسازند و چگونه آنها را بسازند، صرفاً بر اساس حداکثر کردن سود نباشد.»

او در ادامه گفت: «شما می‌توانید به دنیا نشان دهید که چگونه شفافیت، نظارت و اعمال قانون باید اجرا شود.»

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن