گام بلند بریتیش پترولیوم در خاورمیانه نفتی و تجدیدپذیر

سرمایه گذاری بریتیش پترولیوم در نفت خاورمیانه همزمان با الزام به گذار به تجدیدپذیرها

بریتیش پترولیوم می گوید که همزمان با الزام به گذار به تجدیدپذیرها و کاهش سطح انتشارات، در میادین نفت و گاز طبیعی خاورمیانه سرمایه گذاری می کند.

به گزارش «انرژی امروز» از بلومبرگ، بریتیش پترولیوم یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان نفت و گاز خاورمیانه در کشورهایی چون عراق است و بهره برداری از سومین میدان بزرگ نفتی دنیا در عراق را بر عهده دارد.

BP همچنین در میادین نفت و گاز امارات متحده عربی و عمان نیز فعال است.

معاون مدیر اجرایی بریتیش پترولیوم در خاورمیانه می گوید این شرکت هم بر کاهش هزینه های خود تمرکز دارد و هم بر افزایش تولید گاز از این منطقه.

غول های نفتی اروپایی به دنبال افزایش تولید سبز برای همراهی با اقدامات مقابله ای با تغییرات اقلیم هستند. بریتیش پترولیوم نیز از فروش دارایی های فسیلی خود و کاهش سهام خود در بخش نفت است. دلیل این اقدامات کاهش تقاضای نفت به دلیل شیوع ویروس کروناست.

بر همین اساس قرار است تا سال 2030 بریتیش پترولیوم 40 درصداز تولید محصولات هیدروکربنی خود بکاهد و تصمیم دارد اکتشاف جدید در کشورهای جدید نداشته باشد.

در خاورمیانه چند کشور به دنبال توسعه انرژی های تجدیدپذیر و تمرکز بر تولید گاز طبیعی هستند. دنیا بر این باور است که تولید و استفاده از گاز طبیعی کربن کمتری نسبت به نفت و زغال سنگ تولید می کند.

عراق دومین تولید کننده بزرگ سازمان اوپک است، و یکی از بزرگ ترین کشورهای منبع فلرینگ دنیا. بریتیش پترولیوم می خواهد به کشورهای خلیج فارس کمک کند تا به جای فلرینگ گاز از آن برای تولید برق استفاده کنند.

وزیر نفت عراق از شرکت بریتیش پترولیوم خواسته است تا انرژی های تجدیدپذیر در این کشور را توسعه دهد.

بر اساس اعلام بریتیش پترولیوم تولید نفت در میدان نفتی رومالیا، بزرگ ترین میدان نفتی عراق، کمی کمتر از 1.4 میلیون بشکه در روز است. تولید این میدان نفتی برای همراهی عراق با توافق کاهش تولید اوپک کاهش یافته است. بریتیش پترولیوم می خواهد مطمئن باشد به محض تسهیل توافق تولید نفت اوپک، در ماه ژوئن تولید میدان رومالیا به 1.47 میلیون بشکه در روز برسد.

هفته گذشته بلومبرگ اعلام کرد که احتمالا بریتیش پترولیوم به دنبال خرید دارایی های نفتی غول آمریکایی اکسون موبیل در عراق است، آن هم با مبلغ 500 میلیون دلار.

عمان، امارات

بریتیش پترولیوم می تواند در عمان هم ظرفیت تولید خود را افزایش دهد. بر اساس اعلام مدیر خاورمیانه ای بریتیش پترولیوم این شرکت قادر خواهد بود بر اساس تقاضای بازار تولید گاز از میدان خزان و غزیر را تا سال آینده 1.5 میلیارد فوت مکعب افزایش دهد.  همچنین در صورت سرمایه گذاری بیشتر می تواند 400 میلیون فوت مکعب دیگر به تولید این میادین اضافه کند.

در ابوظبی هم بریتیش پترولیوم با دولت این کشور در افزایش ظرفیت تولید آدنوک در میادین ساحلی آن به 2 میلیون بشکه در روز همکاری دارد. بریتیش پتولیوم 10 درصد از سهام میادین این شرکت را در اختیار دارد.

BP به دنبال تولید گاز از میدان «باد» امارات است.

آسیا سومین منطقه بزگ ارائه خدمات و تولید نفت گاز بریتیش پترولیوم است که خاورمیانه هم جزو آن محسوب می شود.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن