یونان: اتحادیه اروپا در مقابل ترکیه اقدام کند

یونان از آلمان خواست به ترکیه اسلحه نفروشد

یونان از اتحادیه اروپا خواسته است تا محدودیت های مشخصی برای مقابله با اقدمات تنش زای ترکیه در آبهای مورد مناقشه در شرق مدیترانه در نظر بگیرد.

به گزارش «انرژی امروز» نیکولاس دندیاس، وزیر خارجه یونان به خبرگزاری بلومبرگ گفته است «اروپا نمی‌تواند وانمود کند که ترکیه در این منطقه به عنوان یک بازیگر قابل قوبل فعالیت می کند».

به گفته وی، یونان انتظار دارد که اتحادیه اروپا مشخص کنند که این کشورها اقدامات ترکیه را در این منطقه خطرناک می بینند. این اتحادیه باید برای جلوگیری از سیاست های مجرمانه آنکارا اقدامات جدیدی در پیش بگیرد.

از زمانی که آنکارا پروژه های اکتشاف نفت و گاز را در مناطق مورد مناقشه در دریای مدیترانه آغاز کرده است تنش بین ترکیه و یونان از تابستان امسال بیشتر از هر زمان دیگری شده است.

در ماه اکتبر اتحادیه اروپا از آنکارا خواست از اکتشافات یک‌جانبه در آبهای مورد مناقشه با یونان دست بکشد. اما ترکیه این اکتشافات را ادامه داده و در عین حال مذاکرات بسیاری با یونان برای تعیین مرزهای دریایی در جریان دارد.

روز سه شنبه، جوزب بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت «مطمعنا ما در لحظه بسیار حساسی در روابطمان با ترکیه هستیم. رهبران اروپایی باید تصمیم بگیرند که چطور می توانند تحریم های جدیدی برای ترکیه در نظر بگیرند».

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هم گفته است که این کشور به دنبال روابط با اروپاست. او می گوید «ما خود را در ترکیه می بینیم و نه جای دیگر و می خواهیم که آینده مان را در اروپا بسازیم».

از سویی یونان از شرکای اروپایی خود به ویژه آلمان خواسته فروش اسلحه به ترکیه را متوقف کند.

یونان می گوید آلمان بزرگ ترین کشور و اقتصاد اروپاست و می تواند جلوی صادرات اسلحه به کشورهایی را بگیرد که در مقابل اعضای اتحادیه اروپا ایستاده اند.

یونان آمادگی خود را برای مذاکره با ترکیه برای تعیین حدود دریایی اعلام کرده است.

آتن می گوید اگر دو کشور در این مذاکرات به نتیجه نرسیدند باید در یک دادگاه بین المللی شکایت خود را مطرح کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن