۱۵هزار میلیارد تومان برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در بودجه 1401

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تشریح نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حوزه انرژی، گفت: تلاش کمیسیون انرژی تقویت نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف بخش انرژی لایحه بودجه طی یک هم‌اندیشی میان دولت و مجلس است.

به گزارش «انرژی امروز» مصطفی نخعی در گفت‌وگو با خانه ملت در تشریح جلسه روز یکشنبه 5 دی ماه کمیسیون انرژی از  انتخاب سه نفر از اعضای این کمیسیون برای عضویت در کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 خبر داد و گفت:  براساس رای اعضای کمیسیون؛ علیرضا ورناصری، سهراب گیلانی و هادی بیگی نژاد نمایندگان کمیسیون انرژی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 خواهند بود.

نماینده مردم نخبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین امروز در کمیسیون گزارش دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور را در رابطه با لایحه بودجه سال 1401 و مشخصا احکام و تبصره های  مربوط به حوزه انرژی را استماع شد.

پیش‌بینی 7 هزار 800 میلیارد تومان برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیرها در لایحه بودجه 1401

وی با بیان اینکه حوزه انرژی لایحه بودجه سال آینده نکات قوت و ضعفی دارد، توضیح داد: از نکات قوت این لایحه تاکید بر توسعه برق تجدیدپذیر است چراکه منابعی بالغ بر 7 هزار 800 میلیارد تومان برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیرها از محل عوارض برق و تبصره 14  برای توسعه تجدیدپذیرها پیش‌بینی شده است.

ایجاد 5 هزار مگاوات برق حرارتی با مشارکت مردم

نخعی با اشاره به تبصره 15 لایحه بودجه اضافه کرد: از دیگر اقداماتی که برای نخستین بار در قوانین بودجه سنواتی اتفاق افتاده، ایجاد 5 هزار مگاوات برق حرارتی در قالب تشکیل صندوق پروژه است که مشارکت‌های مردمی را به دنبال دارد، درواقع مردم مشارکت کرده، سهامدار شده، نیروگاه‌ها احداث می‌شوند و مردم سهامدار این نیروگاه‌ها هستند البته این مهم در تبصره 15 به صراحت پیش‌بینی شده است.

به گفته این نماینده مجلس در جهت حمایت از کارخانه‌هایی که دارای نیروگاه هستند و انرژی خود را تامین می‌کنند، گاز این کارخانه‌ها یارانه‌ای در نظر گرفته شده است البته مشروط به اینکه کنتور مجزایی داشته باشند.

برنامه‌ریزی برای تولید 6 هزار مگاوات برق/در نظر گرفتن 15 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال آینده برای تولید 6 هزار مگاوات برق برنامه‌ریزی شده است، گفت: همچنین 15 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت در نظر گرفته شده است که این عدد نسبتا خوبی است چراکه می‌تواند به بهبود مصرف انرژی در کشور کمک کند، البته به شرط انکه به طور مناسبی از سوی نهادهای ذی ربط هزینه شود.

عدم تعریف منبع بودجه ای مشخص برای توسعه پالایشگاه‌سازی در لایحه بودجه  

نخعی با اشاره به نقاط ضعف و ابهامات لایحه بودجه 1401 در حوزه انرژی، توضیح داد: تبصره‌هایی در حوزه انرژی وجود دارند که منابع لازم برای آن‌ها صریح و شفاف پیش‌بینی نشده است به‌عنوان مثال جزء(ط) تبصره یک درخصوص پالایشگاه‌سازی است که منبع بودجه‌ای مشخصی برای آن معرفی نشده است.

حذف تبصره‌های مهم قانون بودجه 1401 در حوزه انرژی از لایحه بودجه سال آینده  

وی اظهار کرد: همچنین تبصره‌ها و بندهای مهم و اثرگذاری که مجلس در حوزه انرژی به قانون بودجه 1400 اضافه کرده در لایحه بودجه سال آینده حذف شده که بند(ل) تبصره یک درباره اصلاح رابطه مالی میان نفت و دولت، مبحث تعرفه‌گذاری پلکانی، بند(ه) تبصره یک درمورد ال.پی.چی خودروها، بند(ز) تبصره 15 درباره افزایش قیمت برق صنایع بخشی ازجمله تبصره‌های حذف شده در لایحه بودجه به شمار می‌آیند که این موضوع برای نمایندگان نگران‌کننده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: به طور کلی اگرچه حوزه انرژی در لایحه بودجه چالش دارد اما تلاش کمیسیون انرژی تقویت نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف طی یک هم‌اندیشی میان دولت و مجلس است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن