1200 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی اضافه می شود

راندمان متوسط نیروگاه‌های حرارتی به 38.58 درصد رسید

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه تا پایان شهریورماه امسال یک هزار و 200 مگاوات به ظرفیت موجود نیروگاه‌های حرارتی کشور افزوده خواهد شد، گفت:‌ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته 600 مگاوات از این ظرفیت جدید در تیرماه و 600 مگاوات باقی مانده در مرداد و شهریور وارد مدار خواهد شد.

به گزارش «انرژی امروز» محسن طرزطلب با تاکید بر اینکه برنامه تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از ابتدای دولت تدبیر و امید به شکل جدی در دستور کار قرار گرفته است، گفت:‌ سال گذشته با تلاش‌های صورت گرفته همکاران صنعت برق، راندمان متوسط نیروگاه‌های حرارتی کشور با افزایش حدود 48 صدم درصدی نسبت به پایان سال 97 برای اولین بار به 38.58 درصد رسید.

وی ادامه داد: راندمان نیروگاه‌های گازی در حالت استاندارد حدود 34 درصد است که با تبدیل این واحدها به سیکل ترکیبی، راندمان‌ آن‌ها نیز به حدود 48 تا 49 درصد خواهد رسید. از دیگر اقدامات مفیدی که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته موضوع استفاده از نیروگاه‌های جدید راندمان بالای گازی است که راندمان این واحدها در حالت گاز بین 39 تا 40 درصد خواهد بود.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به برنامه این شرکت برای ارتقای واحدهای گازی موجود در کشور، گفت:‌ راندمان نیروگاه‌های گازی کلاس E بین 33 تا 34 درصد است که با ارتقای این واحدها راندمان آن‌ها نیز به حدود 36 تا 37 درصد خواهد رسید.

طرزطلب با تاکید بر اینکه راندمان نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال از مرز 39 درصد عبور خواهد کرد، گفت: ‌براساس برنامه ششم توسعه در تلاشیم این رقم را در سال 1400 به عدد 40 درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه 92 درصد انرژی ایران توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود، اضافه کرد: سالانه حدود 36 درصد گاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی مصرف می‌شود. هر چه بتوانیم با گاز موجود در اختیار توان تولیدی نیروگاه‌ها را افزایش دهیم طبیعتا این اقدام به نفع اقتصاد کشور خواهد بود و می‌توان با صادرات مازاد سوخت باقی‌مانده در این بخش برای کشور درآمدزایی ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه تا پایان شهریورماه امسال حدود یک هزار و 200 مگاوات به ظرفیت موجود نیروگاه‌های حرارتی کشور افزوده خواهد شد، گفت:‌ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته 600 مگاوات از این ظرفیت جدید در تیرماه و 600 مگاوات باقی مانده در مرداد و شهریور وارد مدار خواهد شد.

طرزطلب با اشاره به اینکه افزایش توان تولیدی واحدهای حرارتی به صورت مستمر ادامه خواهد داشت، تاکید کرد:‌ در تلاشیم با بکارگیری نیروگاه‌های نسل‌نو و تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی بتوانیم بدون افزایش مصرف سوخت نسبت به سال گذشته شاهد ارتقای توان تولید نیروگاه‌های کشور باشیم.

اما مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز گفته است که مصرف برق در تهران به‌صورت لحظه‌ای رصد می‌شود.

پیش از این مسوولان وزارت نیرو اعلام کرده بودند که مصرف برق کولرهای گازی به عنوان چالش بزرگ تامین برق در کشور مطرح است.

حال حسین صبوری از رصد لحظه‌ای بار شبکه توزیع برق پایتخت خبر داد و گفت: به دنبال برنامه‌ریزی‌های انجام شده و فراهم سازی زیرساخت‌های فنی مورد نیاز، مصرف برق مشترکان تهرانی به شکل لحظه‌ای، رصد شده و چگونگی تغییر بار به ویژه در ساعات اوج مصرف به منظور ارزیابی میزان همکاری مشترکان بزرگ و جلوگیری از افت جریان یا قطع برق، تحلیل و اقدامات فنی مورد نیاز، اجرایی می‌شود.

وی افزود: تیم‌های اجرایی و نظارتی این شرکت نیز وظیفه ارزیابی میدانی عملکرد ادارات پایتخت در ساعات اوج بار میان روز را بر عهده دارند و تمامی تلاش متخصصان این شرکت بر حفظ پایداری شبکه برق تهران بزرگ در تمام ساعات شبانه روز متمرکز است.

صبوری، راه اندازی مرکز پایش صنعت برق کشور را اقدامی موثر در ارزیابی عملکرد شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق دانست و ابراز امیدواری کرد با تلاش‌ها و فعالیت‌های کارکنان شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ و همراهی مشترکان تهرانی، شاهد تداوم پایداری شبکه برق پایتخت در ایام تابستان باشیم.

 

اوج مصرف برق در محدوده 55 هزار مگاوات

بر اساس اعلام روز چهارشنبه وزارت نیرو، روند مصرف برق در روز گذشته، پس از کاهش نسبی دو روزه دوباره وارد کانال 55 هزار مگاوات شد.

روز سه شنبه گذشته پیک مصرف برق کشور در ساعت 15:22 دقیقه به 55 هزار و 141 مگاوات رسید که این رقم در مقایسه با میزان مصرف روز قبل از آن 700 مگاوات افزایش و در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 916 مگاوات کاهش داشته است.

این گزارش حاکی است، میزان مصرف برق در زمان مشابه سال گذشته 56 هزار و 57 مگاوات بوده است.

بر همین اساس، در روز گذشته میزان ذخیره نیروگاه‌های کشور یک‌هزار و 148 مگاوات گزارش شده است.

پیش از این مدیرعامل توانیر گفته بود: با طراحی سازوکارهای تشویق محور برق تحویلی به مشترکان به شکل مناسبی به مصرف می رسد و این درحالی است که با این روش بهره وری صنعتی نیز در واحدهای صنعتی به شکل قابل اعتنایی افزایش یافته است.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن