320 مگاوات امسال به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور اضافه می‌شود

مجموعه نصب شده نیروگاهی تجدیدپذیر کشور 824 مگاوات است

معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌‌های تجدید‌پذیر و بهره‌‌وری انرژی برق (ساتبا) از افزایش 320 تا 400 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور در سال جاری تا اوایل سال 1400 خبر داد.

«محمد ساتکین» روز یکشنبه در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگاران، مجموعه نصب شده نیروگاهی تجدیدپذیر در کشور را 824 مگاوات اعلام کرد و گفت: اکنون توانسته‌ایم با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت‌ها در قالب تشویق برای سرمایه‌گذاری‌های خرد، همه را درگیر و فرهنگ‌سازی کنیم. اما این که چقدر می‌توانیم این نیروگاه‌ها را با سرعت احداث کنیم در سال 99 با توجه به شرایط، تحریم‌ها و جهش قیمت ارز و مسائل و مشکلات و مسائل سرمایه‌گذاران، حدود 320 مگاوات دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد و از مرز هزار مگاواتی می‌گذریم.

وی ادامه داد: 880 مگاوات پروژه شروع شده برای احداث داریم؛ قراردادهای این پروژه‌ها امضا شده و سرمایه‌گذاران شروع به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ساتکین گفت: بین 320 تا 400 مگاوات از ظرفیت تعریف شده جدید را تا پایان سال 99 یا اوایل سال 1400 و مابقی که حدود 400 مگاوات است را در سال‌های 1400 تا 1401 نصب خواهیم کرد.

وی با اشاره به برنامه جایگزینی یک میلیون کولر گازی گفت: تنها با تعویض 200 هزار کولر گازی، معادل 480 مگاوات می‌توان نیروگاه مجازی احداث کرد به این معنا که به همین اندازه 480 مگاوات نیروگاه احداث می‌شود.

ساتکین از برنامه جایگزینی 200 هزار کولر گازی در سال 99 خبر داد و افزود:‌ فقط نباید به تجدیدپذیر فکر کنیم که بهره‌وری را هم باید مدنظر قرار دهیم.

 

**ظرفیت انرژی‌های بادی در کشور

وی همچنین درباره ظرفیت‌های انرژی بادی در کشور گفت: ما سه کانال بسیار ویژه در شرق ایران داریم که یک بخشی از آن در قسمت شمال زابل با نام «میل نادر» است که منطقه‌ای ارزشمند از نظر بادی به شمار می‌رود و پیش بینی می‌کنیم بیش از 2 تا سه هزار مگاوات قابلیت احداث نیروگاه بادی در آن وجود داشته باشد و در حال توسعه هستیم.

معاون وزیر نیرو گفت: برای ساماندهی هزار مگاوات در این منطقه کار انتقال خط 400 کیلوولت به آن انجام شده است. این منطقه تحت تاثیر بادهای 120 روزه سیستان است و باد فوق‌العاده‌ای دارد.

ساتکین افزود:‌ کانال دوم (کانال خواف) هم یکی از بی نظیرترین بادهای جهان را دارد و در این منطقه هم بیش از هزار مگاوات قابلیت توسعه وجود دارد. فقط مقداری به خاطر زمین و معادن آهن، مشکلاتی در گرفتن زمین آن وجود دارد.

وی اظهار داشت: کانال دیگر (درح) که در آن عملیات اجرایی یک پروژه 50 مگاواتی بادی هم حدود دو هفته پیش آغاز شد که شروع یک پروژه بزرگ با ظرفیت چند هزار مگاواتی است.

 

**احتمال انجام پروژه‌های مشترک با افغانستان و انتقال دانش به کشورهای همسایه

معاون وزیر نیرو با اشاره به تهیه اطلس‌های بادی در کشور حتی با برداشت از داده‌های مرزی با همکاری شرکت‌های برجسته آلمانی همچنین از احتمال شکل‌گیری پروژه‌های مشترک میان ایران و افغانستان در آینده در حوزه‌های مشترک برای انتقال دانش در خصوص احداث نیروگاه‌های بادی و تهیه اطلس‌های بادی به کشورهای همسایه خبر داد.

ساتکین ادامه داد: دانش مورد نیاز این پروژه هم‌اینک در کشور وجود دارد و ایران یکی از معدود کشورهایی در جهان است که  توانسته با دقت بسیار بالایی این اطلس را تهیه کند.

وی درباره راهکار ساتبا برای جلب اقبال مردمی در استفاده از پنل‌های خورشیدی اظهار داشت: در این زمینه، کمیته امداد امام خمینی، بسیج جهاد سازندگی با عنوان بسیج روشنایی و بنیاد مستضعفان ورود کرده‌اند که سعی می‌کنند بخشی را بلاعوض و بخش دیگر را از طریق تسهیلات کم بهره یا بی‌بهره تامین کنند.

به گفته ساتکین، در این چارچوب تاکنون 2200 پکیج معادل 11 مگاوات نصب شده است.

معاون وزیر نیرو درباره پروژه زیست توده‌ها هم گفت: طرحی در این ارتباط به تازگی برای حل مشکل زباله‌های کشور به وزیر نیرو ارائه کرده‌ام که گیلان و مازندران را در برمی‌گیرد. این پروژه بسیار بزرگ ملی اکنون به صورت طرح اولیه است که پس از مطالعه وزیر در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش «انرژی امروز» از وزارت نیرو، وی همچنین افزود: به دنبال راهکارهایی برای نجات دریاچه هامون هستیم. زیست توده هم از موارد مد نظرماست. تلاش می‌کنیم که توجه سرمایه‌گذاران را به تولید برق از زیست توده جلب کنیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

فاطمه لطفی

• فوق لیسانس مهندسی محیط زیست • خبرنگار تخصصی انرژی • مترجم کتابهای عطش بزرگ، تصفیه پسابهای صنعتی، تصفیه آب، استفاده مجدد از آبهای صنعتی، فرایندها و عملیات واحد در تصفیه آب و ساز و کار توسعه پاک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن