کاهش قیمت نفت، اقتصاد این ۵ کشور را به هم ریخت

قیمت نفت در مقایسه با اواسط ۲۰۱۴ که ۱۰۰ دلار بوده  به کمتر از بشکه‌ای ۳۷ دلار رسیده و اعضای اوپک به گونه‌ای نفت استخراج می کنند که انگار فردایی وجود ندارد. کاهش تقاضای کشور هایی مانند چین باعث کاهش قیمت نفت شده است.

کشورهایی که نفت خام دنیا تولید می‌کنند با کاهش قیمت نفت صدمه زیادی دیدند. بودجه کشورهایی که در گذشته مازاد بود حالا به کسری خورده است به طوری که حتی برنامه‌های عادی آنها نیز قابل اجرا نیستند.

این ۵ کشور بدترین تاثیرها را از این رویداد گرفته‌اند.

وونزوئلا

بزرگ‌ترین ذخیره نفت را در جهان دارد. دولت این کشور چندین سال است که پول تولید نفت را برای پرداخت مزد، بهداشت، تامین اجتماعی و ساخت وساز استفاده می کند. ولی در حال حاضر اقتصاد این کشور در آستانه فروپاشی است. در ۲۰۱۵ تورم در ونزوئلا بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می شود که امسال به بیش از ۲۰۰ درصد برسد. دولت توانایی پرداخت یارانه، مواد غذایی و تولیدات داخلی را ندارد.

عربستان سعودی

نفت عربستان سعودی برای این کشور ۷۵ درصد سود خالص به همراه دارد و کاهش قیمت نفت باعث شده که اقتصاد این کشور رو به وخامت بگذارد. دولت عربستان حدود ۱۰۰ میلیارد دلار کاهش بودجه را در ۲۰۱۵ اعلام کرده است. مشاهده می‌کنیم حتی کشوری که با کمترین بودجه، نفت تولید می‌کند نیز اقتصادش در اثر کاهش قیمت نفت متزلزل می‌شود.

نیجریه

بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت افریقا هم این روزها دچار مشکل شده است. ۷۵ درصد درآمد  و ۹۰ درصد صادرات این کشور نیز از نفت است. کاهش قیمت نفت موجب شده که  دولت این کشور نتواند بدهی‌های خود را پرداخت کند. خبرگزاری رسمی نیجریه اعلام کرده که برخی از کارمندان دولت ما‌ه‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند. این کشور از کم شدن انرژی و کمبود سوخت رنج می‌برد.

روسیه

نزدیک به نیمی از بودجه دولت روسیه از صادرات نفت و گاز تامین می‌شود. کاهش قیمت نفت زمانی اتفاق افتاد که این کشور از تحریم‌های اقتصادی غربی رنج می‌برد. بودجه روسیه با  نفت بشکه‌ای ۵۰ دلار تامین می شد ولی در حال حاضر نفت ۳۷ دلاری اقتصاد این کشور را در تنگنا قرار داده است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند GDP این کشور ۳.۸ درصد کاهش پیدا کرده و امسال نیز ۰.۶ درصد به این کاهش افزوده خواهد شد.

عراق

اگرچه کاهش قیمت نفت باعث تلاطم مالی سختی برای  اقتصاد این کشور می‌شود اما عراق برای مبارزه با داعش نیاز به درآمد بیشتر دارد. این کشور در استخراج نفت رکورد زده و کاهش قیمت نفت بر تولید عراقی‌ها تاثیری نگذاشته است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن