عباس سروش کیست؟ یک دانشگاهی دیگر در تیم اردکانیان

دانشیار دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ارشد ترین مقام در حوزه آب کشور پس از وزیر نیرو شد.

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، عباس سروش که در زمینه ژئوتکنیک متخصص است در رزومه خود بیش از سوابق مدیریتی، سابقه تدریس در دانشگاه را دارد و فردی دانشگاهی محسوب می‌شود؛ در این وضعیت که شرایط مدیریتی آب کشور به شدت بحران‌زده است، فردی با نگاه علمی می‌تواند در ارزیابی شرایط و نوع برخورد با خاک و آب ایران تشنه و زخم خورده از خنجر مدیران ضعیف قبلی، یاری دهنده باشد.

سال‌های سال است که در حوزه مدیریت آب که نیاز به پیوستگی هست، گسستگی وجود داشته و مسوولین کشور، تعهد در این بخش را به سان زمین فوتبالی دیدند هر یک تیم بخشی و منطقه ای خود را برای گل زدن به حریف مقابل تعریف کردند. در این میان اوضاع کشور به جایی رسیده که گفتند «بحران آب» داریم؛ نگاه اردکانیان، وزیر نیرو اما متفاوت بود و با پذیرش اقلیم کشور در طول تاریخ، ضعف مدیریت را نشانه گرفت تا با تغییر روند، بتوان ایران را از مرگ در فرونشست و تشنگی نجات داد.

اکنون بحران آب نداریم اما همچنان بحران شدید مدیریت داریم و وزیر نیرو نیز پس از گذشت حدود شش ماه از آغاز کار خود و با پایان یافتن سال بالاخره تن به تغییر معاون آب داد و عباس سروش را که در فضای مجازی، رزومه مدیریت اجرایی چندانی از او در دست نیست، به این سمت منصوب کرد.

عباس سروش، مدرک دکتری خود را در رشته عمران و با گرایش ژئوتکنیک، اخذ کرده است؛ سروش پیش از این از سال 1386 تا 1392، رییس هیات مدیره انجمن ژئوتکنیک ایران بوده است.

وی که اکنون دانشیار دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر است، دروسی چون پی سازی، مکانیک خاک پیشرفته، سدهای خاکی، تئوری پلاستیسیته، مکانیک خاک و مهندسی ژئوتکنیک را در دانشگاه تدریس می‌کند.

سروش همچنین در زمینه‌های تدریسی که داشته چند جلد کتاب را نوشته است.

با توجه به ساختار ناپیوسته در حوزه آب، مشکلات مدیریتی، وجود نگاه بخشی، گره‌خوردن موضوع آب با قدرت هر منطقه، وجود مافیا، نبود نظام شایسته مدیریت عرضه و تقاضا، حاشیه‌های فراوان و مطرح بودن موضوع آب، به عنوان اتهام اصلی کم‌کفایتی دولت، باید دید فردی دانشگاهی چگونه می‌تواند با صنعت پیوند خورده و مشکل مدیریتی آب را با استفاده از دانش خود، حل کند؟

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن